Ból jądra – tylko po urazie?

Postrzeganie i manifestowanie męskości/  fot. Fotolia fot. Fotolia
Żadnego mężczyzny nie trzeba przekonywać, że ból jąder to jedno z najbardziej przykrych przeżyć w życiu. Nawet ci, którzy go nie doświadczyli, podświadomie to przeczuwają. I mają rację!
/ 18.08.2011 15:43
Postrzeganie i manifestowanie męskości/  fot. Fotolia fot. Fotolia

Zdrowie mężczyzny

Nie ulega wątpliwości, że zdrowe jądra nie bolą w żadnej sytuacji. Niemniej nie tylko brak bólu świadczy o stanie zdrowia.

Każdy pan powinien raz w miesiącu badać swoje jądra.

Najlepiej robić to podczas mycia. Należy dokładnie obejrzeć skórę moszny, w poszukiwaniu zmiany zabarwienia, powiększenia obwodu, itp. Potem delikatnie obmacujemy strukturę każdego z jąder i sprawdzamy, czy nie ma na nim żadnych spoistości, zgrubień czy zmiany kształtu. Każde z jąder powinniśmy na koniec ścisnąć (lekko!), by stwierdzić, czy nie boli. Jeżeli nic nas nie niepokoi, mamy spokój na kolejny miesiąc. Jednak każda sytuacja, w której nie jesteśmy pewni swego stanu zdrowia, powoduje konieczność wizyty u urologa.

Przeczytaj: Jak wykonać samobadanie jąder?

Co zrobić po urazie?

Urazy jąder są często spowodowane kopnięciem, wypadkiem na rowerze, itp. Okolica krocza jest nazywana w medycynie „wstrząsorodną”, co oznacza, że uraz mechaniczny, termiczny i każdy inny w tym rejonie, może zagrażać życiu, warto więc traktować sprawę poważnie.

Po urazie spotykamy różne reakcje: niektórzy po prostu zwijają się z bólu, inni wymiotują, u części osób następuje omdlenie. Ból może utrzymywać się przez godziny – dni, ale stopniowo słabnie. Dobrym postępowaniem po urazie jest przyjęcie pozycji leżącej, zdjęcie bielizny, nałożenie zimnego okładu na okolicę krocza oraz zastosowanie środków przeciwbólowych, np. 400 mg ibuprofenu bądź 1000 mg paracetamolu. Bardzo ważne jest obserwowanie skóry moszny – czy nie ulega zasinieniu, czy nie gromadzi się w niej płyn, itp. Każda niepokojąca sytuacja powinna skłonić nas do szybkiego udania się na ostry dyżur. Miejmy na uwadze, że jądro, które jest poddawane niedokrwieniu ulega obumarciu w ciągu kilku godzin!

Polecamy serwis Pierwsza pomoc

A jeżeli jądro boli choć nie było urazu?

Ta sytuacja musi wzmóc czujność. Przyczyn jest wiele, oto niektóre z nich:

  • długotrwały ucisk okolicy jąder przez ciasną bieliznę, ubranie lub podczas długiej jazdy na rowerze,
  • skręt powrózka nasiennego,
  • zapalenie najądrza,
  • zapalenie jądra (częste powikłanie po śwince, każdy pan, który nie chorował w dzieciństwie, powinien się zaszczepić!),
  • żylaki powrózka nasiennego,
  • początkowe stadium przepukliny mosznowej.

We wszystkich przypadkach konieczna jest wizyta u lekarza.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA