Ból ręki – co to może być?

Łokieć tenisisty jest najczęstszą przyczyną intensywnego bólu łokcia/fot. Fotolia
Twoja ręka boli, drętwieje, nie możesz nią ruszać? Nie bagatelizuj tej sprawy. Konieczna jest wizyta u lekarza! Co może oznaczać ból ręki, na jakie choroby wskazywać? Dowiedz się więcej.
/ 22.11.2011 13:13
Łokieć tenisisty jest najczęstszą przyczyną intensywnego bólu łokcia/fot. Fotolia

Przyczyn jest bez liku...

To prawda. Dlatego też istotne są objawy towarzyszące bólowi ręki oraz dokładny opis dolegliwości przekazywany lekarzowi. Należy powiedzieć lekarzowi, w jakich okolicznościach ból się pojawia, nasila, a kiedy ustępuje. Nie bez znaczenia dla lekarza pozostają informacje dotyczące innych chorób, nawet pozornie niezwiązanych z kończynami górnymi.

Młodsi

U nich ból ręki jest rzadki i jeżeli nie wynika z niedawno przebytego urazu bądź intensywnego treningu, zawsze powinien wzbudzić czujność. Jeżeli ból jest zlokalizowany w obrębie stawów, budzi podejrzenie choroby reumatycznej, np. młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów (staw nadgarstkowy), tocznia układowego, reumatoidalnego zapalenia stawów (drobne stawy dłoni) czy też łuszczycowego zapalenia stawów (stawy palców). Towarzyszy im często gorączka. W innych chorobach zapalnych, np. w zapaleniu skórno – mięśniowym, to mięśnie są tkliwe, a na skórze pojawiają się zmiany – rumieniowe, złuszczające, itp.

Rzadkimi przyczynami bólu kończyn bywają choroby nowotworowe, np. białaczka oraz pierwotne i przerzutowe guzy kości.

Zobacz też: Żeby nie czuć się „jak bez ręki”

Starsi

U osób po czterdziestce również należy brać pod uwagę wyżej wymienione choroby, niemniej w rozpoznaniu choroby lekarz myśli także o:

  • bólu spowodowanym zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa szyjnego (drętwienie, ograniczenie ruchomości);
  • bólu spowodowanym dyskopatią;
  • zespole cieśni nadgarstka (mrowienie i drętwienie kciuka, palca wskazującego i środkowego, utrudnione zaciskanie pięści); choroba częsta jest u osób dużo pracujących przy komputerze oraz chorujących na cukrzycę, amyloidozę, reumatoidalne zapalenie stawów;
  • bólu niedokrwiennym wynikającym z miażdżycy bądź choroby Burgera (kończyna jest chłodniejsza, trudno wyczuć na niej tętno);

Polecamy: Problemy z dłonią i nadgarstkiem - zdiagnozuj się

Innych, rzadszych przyczyny jest wiele. Prawidłowo przeprowadzona diagnostyka zazwyczaj pozwala ustalić rozpoznanie i zaproponować konkretne leczenie. Na pewno nie warto walczyć z bólem ręki tylko środkami przeciwbólowymi, zawsze konieczna jest konsultacja lekarska.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA