Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Czy wodniak jądra jest groźny?

Zobacz artykuły na temat:bólnarządy płcioweusgnowotwórjądra
Piotr Mieszczański
Student medycyny
Wodniak jądra pozornie i bezboleśnie może zwiastować najgroźniejsze choroby narządów płciowych u mężczyzn. Warto wiedzieć, czym się objawia zanim będzie za późno.

Ważnym czynnikiem wpływającym na kwalifikację do zabiegu operacyjnego jest wiek pacjenta./fot.Fotolia.

Co to jest wodniak jądra?

Wodniak jądra to nagromadzenie się płynu między poszczególnymi warstwami tkanki łącznej jądra. Może być wrodzony lub nabyty. Występuje zazwyczaj jednostronnie.

Podskórne nagromadzenie się płynu jest widoczne gołym okiem. Wodniak jądra, w przeciwieństwie do innych patologii mogących powodować obrzęk jądra, cechuje się brakiem bolesności podczas dotykania. Jednak nie wyklucza to umiarkowanych dolegliwości bólowych, np. przy noszeniu ciasnej bielizny lub uprawianiu sportu.

Polecamy: Wodniak jądra i powrózka nasiennego

Badania dodatkowe

Jednostronne obrzęk wymaga wykluczenia innych zagrożeń, w tym nowotworu, przepukliny i stanu zapalnego. W przeciwieństwie do zmian o charakterze litym, czyli guzów lub przepukliny, wodniak jądra ma jedną charakterystyczną cechę widoczną już podczas badania lekarskiego, a mianowicie podświetlony (np. przy pomocy latarki) przepuszcza światło. Postawienie wczesnej diagnozy umożliwia badanie ultrasonograficzne jądra.

Czy wodniak jądra jest groźny?

Wodniak nie jest klasyfikowany do zmian nowotworowych i nie cechują go zmiany na poziomie komórkowym, dlatego sam w sobie nie jest groźny i dość łatwo go wyleczyć. Nie ma on także wpływu na płodność, czy szanse rozwinięcia nowotworu jąder w przyszłości.

Wodniak może jednak okazać się zwiastunem poważniejszych chorób (nowotwór, zapalenie najądrza), dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza. Wystarczy wykonanie USG i wizyta u lekarza urologa.

Powody powstawania wodniaków niegroźnych nie są do końca znane. Zdarza się, że powstają w wyniku większych urazów.

Leczenie

Zabieg chirurgiczny to jedyna forma leczenia wodniaków. Niestety, tylko w przypadku bardzo małych wodniaków można tego uniknąć. Operacja odbywa się w znieczuleniu miejscowym, co jest korzystne dla pacjenta, gdyż zmniejsza ryzyko powikłań.

Postać wrodzona

Ta postać wodniaka dość często występuje u chłopców. Wytwarza się ona wskutek połączenia między niektórymi warstwami jądra a jamą ciała. Jeśli połączenie z czasem w naturalny sposób zostanie zamknięte, wodniak może ulec samoistnemu wchłonięciu. W odwrotnej sytuacji należy go usunąć chirurgicznie, podobnie jak u dorosłych. Pojawienie się wodniaka nie ma wpływu na rozwój młodego organizmu.

Polecamy: Taczka jąder podkorowych

Źródło: „Urologia” pod red. A.Borkowskiego PZWL

Dowiedz się więcej o płodności z naszego forum medycznego.


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 21
dodano: 19:47 2016-02-07 przez: ~gość (91.217.*.*)
Witam wszystkich! Ja miałem ten problem jestem po 40 dwa razy spuszczany był płyn wkońcu zdecydowałem się na operację, znieczulenie w kręgosłup trzy dni w szpitalu i po bólu. Biorąc pod uwagę ze to cały czas będzie Wam to rosło.Drugim razem odrazu bym poszedł na operację i nawet się nie zastanawiał ponadto z czasem może dojść do zaniku jadra lub innych powikłań.Po operacji był lekki ból i obrzęk po 7 dniach ustąpił.A komfort po usunięciu tego draństwa jest nieoceniony. Życzę dużo zdrowia :)
dodano: 23:12 2015-10-15 przez: ~gość (93.105.*.*)
witam jestem adam mam wodniaka bardzo duzego hirurg niezrobi mi tego bo wątroba musi sie zregenerowac bo mam oprócz tego hcv a puzniej ta przepuklina mosznowa jak z tym chodzic
dodano: 20:53 2015-06-16 przez: ~montbud2003 (89.25.*.*)
boje sie nic niewiem lekarz nie okreslil co i jak
Zamów darmowy newsletter