Co oznacza ból w pachwinie? To może być przepuklina, kamica nerkowa, zwyrodnienie stawu

ból w pachwinie fot. Adobe Stock
Ból w pachwinie to ból występujący w obrębie skośnej przestrzeni na granicy kończyny dolnej i brzucha. Może występować z jednej lub z dwóch stron, mieć charakter kolkowy lub ostry i przeszywający. Ból może mieć swoje źródło w pachwinie, ale może też być tzw. bólem odniesionym i odczuwanym jako promieniowanie z innego zajętego chorobą miejsca.
/ 29.05.2020 15:45
ból w pachwinie fot. Adobe Stock

Najczęstszą przyczyną bólu w pachwinie jest przepuklina pachwinowa lub przepuklina udowa, odpowiedzialne za ból w pachwinie mogą być również inne problemy zdrowotne, jak np.: dyskopatia, uszkodzenie mięśnia lub ścięgna, zapalenie wyrostka robaczkowego, zwyrodnienia stawów biodrowych albo wady postawy. 

Spis treści:

  1. Ból w pachwinie. Co może oznaczać?
  2. Ból w pachwinie a przepuklina
  3. Ból w pachwinie a inne przyczyny
  4. Leczenie bólu w pachwinie

Ból w pachwinie. Co może oznaczać?

Mężczyźni, najczęściej w wieku dojrzałym, nierzadko skarżą się na dolegliwości związane z bólem i uczuciem ucisku w pachwinie. Ból w pachwinie może dotyczyć również kobiet. Najczęstszym problemem jest przepuklina brzuszna, a konkretnie jej rodzaj: przepuklina pachwinowa lub udowa.

Ból w pachwinie a przepuklina

Ból w okolicy pachwiny może oznaczać jedną z dwóch rodzajów przepukliny: pachwinową lub udową. Badania wykazują, że mężczyźni znacznie częściej cierpią na pachwinowy rodzaj przepukliny. Przepuklina udowa częściej dotyczy kobiet. Różnica między dwoma rodzajami przepuklin to miejsce występowania przemieszczonego fragmentu zawartości jamy brzusznej. Odmienna anatomia miednicy u obu płci powoduje, iż u mężczyzn częściej kanałem przepukliny jest kanał pachwinowy.

Objawem sugerującym występowanie przepukliny jest zazwyczaj uczucie pobolewania lub nieokreślonego dyskomfortu w okolicy pachwiny po wysiłku fizycznym, uciążliwym kaszlu lub wydaleniu stolca.

Leczenie

W żadnym wypadku nie należy podejmować próby samodzielnego łagodzenia objawów przez stosowanie pasów lub innych metod leczenia. Takie postępowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Postępowanie z przepukliną zależy od jej natężenia. Jeśli stan jest poważny i przemieszczony fragment ciała uwięźnie (przepuklina jest twarda, nie wraca do jamy brzusznej po położeniu lub masowaniu), konieczna jest natychmiastowa interwencja chirurga, gdyż może dojść do przedziurawienia jelita. Nie ma innego sposobu skutecznego leczenia niż operacja. Wszelkiego rodzaju pasy przepuklinowe powinny być stosowane tylko u chorych, którzy z jakichś względów nie mogą być operowani.

Leczenie chirurgiczne przepukliny pachwinowej to zabieg stosunkowo nieskomplikowany, a na pewno bardzo skuteczny. Natomiast przy łagodnym przebiegu choroby wystarczy masaż wykonany samodzielnie.

Obecnie, dzięki metodzie wszczepiania siatek ze specjalnego materiału wzmacniającego kanał pachwinowy, liczba nawrotów choroby jest stosunkowo niewielka.

Ból w pachwinie a inne przyczyny

Ból w pachwinie może też być skutkiem uszkodzenia mięśnia lub ścięgna. Należy się zastanowić, czy była okoliczność, która mogła obciążyć znacząco to miejsce. Bólem w pachwinie objawia się zwłaszcza uszkodzenie przyczepów zespołu przywodzicieli na kości łonowej, np. w wyniku intensywnego treningu lub innego rodzaju przeciążenia.

Powodem bólu w pachwinie może być również dyskopatia w obrębie dolnego (lędźwiowego) odcinka kręgosłupa lub inne dolegliwość kręgosłupa. Ból promieniuje wówczas z pleców do pachwiny, może też promieniować do nogi.

Jeżeli w przebiegu kamicy nerkowej dojdzie do zaklinowania złogu w dolnych drogach moczowych, oprócz bólu w obrębie lędźwi, czy innych objawów kamicy nerkowej (np. gorączki, nudności, krwiomoczu), może pojawić się ból promieniujący do pachwiny. Ból ma charakter kolkowy i przerywany, może się nasilać i słabnąć.

W rozpoznaniu bólu w pachwinie nie należy pomijać ewentualnego zwyrodnienia stawu biodrowego. W takim przypadku ból najczęściej pojawia się z przodu, może być odczuwany w pachwinie i kolanie.

Przyczynami bólu w pachwinie mogą być również wady anatomiczne i wady postawy (Zobacz też: wady postawy u dzieci), np. różnica długości kończyn dolnych, płaskostopie lub nawracanie stopy, zapalenie węzłów chłonnych, zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie spojenia łonowego, ale też nowotwory, np. rak odbytu lub rak prostaty.

Leczenie bólu w pachwinie

Leczenie dolegliwości bólowych w pachwinie zależy od przyczyny problemu. Podstawą działania jest wyeliminowanie czynnika powodującego ból w tym miejscu. Doraźnie można zastosować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (np. paracetamol, ibuprofen, ketoprofen, naproksen). Bólu w pachwinie nie należy bagatelizować, gdyż może świadczyć o groźnych schorzeniach, jak przepuklina, zapalenie wyrostka robaczkowego czy nowotwór złośliwy, i wymagać pilnej interwencji lekarskiej. 

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 28.10.2010

Więcej na temat podobnych rodzajów bólu:
Jaki lekarz pomoże w przypadku bólu nóg (3 najważniejsze specjalizacje lekarskie)
Jakie badania wykonać w przypadku bólu nóg?
Ból podbrzusza - dlaczego boli brzuch na dole?
Problemy z biodrem

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA