Krew w kale? Zgłoś się do lekarza!

Krew w kale? Zgłoś się do lekarza!
Mężczyźni z reguły bronią się przed wizytą u lekarza rękami i nogami. Muszą czuć się naprawdę fatalnie, żeby pójść do przychodni. Natomiast krew w stolcu może być objawem różnych chorób, począwszy od hemoroidów po raka jelita grubego. Bardzo ważne jest aby przy pierwszych niepokojących oznakach zgłosić się na badanie lekarskie.
/ 27.10.2010 09:43
Krew w kale? Zgłoś się do lekarza!

Mężczyźni z reguły bronią się przed wizytą u lekarza rękami i nogami. Muszą czuć się naprawdę fatalnie, żeby pójść do przychodni. Odraczają badania, zwłaszcza jeśli dolegliwości, które ich dotknęły są krępujące i wstydliwe, a za takie właśnie uważa się pojawienie się krwi w kale. Myśl o badaniu przez odbyt budzi u praktycznie każdego pacjenta wstyd i przerażenie. Należy pamiętać, że krew w kale być objawem bardzo groźnej choroby, dlatego nie należy zwlekać z wizytą u lekarza!

Jak wyglądają dolegliwości?

Krew w stolcu nigdy nie jest objawem prawidłowym. Najczęściej przyczyną takiego stanu jest krwawienie z przewodu pokarmowego. W zależności od tego czy krew pochodzi z górnego czy dolnego odcinka przewodu pokarmowego, objawy będą się manifestowały w różny sposób. Jeżeli źródłem krwawienia są żylaki przełyku albo wrzody żołądka lub dwunastnicy, przed dostaniem się do kału krew zostanie zmetabolizowana – na stolcu nie będzie świeżej krwi, ale będzie on czarny.

Przy krwawieniu z górnego odcinka przewodu pokarmowego, oprócz smolistych stolców mogą się pojawić także krwawe wymioty. Krwawienie z dolnego odcinka jest najczęściej spowodowane hemoroidami. W takim przypadku na kale jest widoczna świeża krew, a oprócz tego pojawia się ból i swędzenie w okolicy odbytu.

 Polecamy: Czym jest andropauza?

Badania, które musisz zrobić

Jednak rzeczą, której najbardziej trzeba się obawiać, kiedy zobaczy się krew w stolcu, to rak jelita grubego. Często może to być jedyny jawny klinicznie objaw nowotworu. Jeżeli oprócz tego pacjent skarży się na zaparcia i bóle brzucha, a w badaniach laboratoryjnych wykryto niedokrwistość, to niestety ryzyko nowotworu jest duże.

Rak jelita grubego jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych u mężczyzn, a ryzyko zachorowania zwiększa się już po 35 roku życia. Niestety krew w kale nie zawsze jest widoczna, zwłaszcza jeżeli rak dotyczy prawej połowy jelita, co opóźnia rozpoznanie. Dlatego istotne jest wykonywanie badań w kierunku krwi utajonej w kale.

Pojawienie się krwi w stolcu, czy wykrycie jej za pomocą badania laboratoryjnego, jest wskazaniem nie tylko do badania przez odbyt, ale także do badania endoskopowego jelita grubego czyli kolonoskopii lub rektoskopii. Większość nowotworów jelita grubego umiejscowionych jest w odbytnicy, dzięki czemu można je wykryć już podczas badania per rectum.

Polecamy: Jakie są objawy uzależnienia od pornografii?

Wykluczyć raka jelita grubego

Przy stwierdzeniu krwi w stolcu najważniejsze jest wykluczenie nowotworu. Jednak przyczyną takiego objawu może być także infekcja bakterią Salmonelli lub duru brzusznego, jednak wtedy zazwyczaj dodatkowo pojawiają się bóle brzucha oraz gorączka. Smoliste stolce mogą być objawem choroby wątroby, gdyż to właśnie najczęstsza przyczyna żylaków przełyku, czy choroby wrzodowej.

Jednakże bez względu na przyczynę krwawienia z przewodu pokarmowego, zawsze jest ono wskazaniem do dalszej diagnostyki i leczenia. Nie wahaj się gdy zobaczysz krew w stolcu – idź do lekarza! Nie pozwól by wstyd spowodował, że przegrasz walkę o swoje zdrowie!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA