Terapia testosteronem – sposób na andropauzę?

Terapia testosteronem – sposób na andropauzę?
Przy zetknięciu się z przykrymi objawami „męskiego przekwitania” istnieje możliwość przywrócenia dobrego samopoczucia i uniknięcia niepotrzebnych stresów. Zastosowanie odpowiedniego leczenia w postaci hormonalnej terapii zastępczej, poprzedzonego wykonaniem właściwych badań m.in. laboratoryjnych, przywraca „dawne dobre czasy”.
Terapia testosteronem – sposób na andropauzę?

Jak odzyskać dawne siły?

Wskazówką do podjęcia leczenia skutków andropauzy jest niski poziom testosteronu w surowicy. Testosteron jako hormon anaboliczny ma m.in. wpływ na zwiększenie masy mięśniowej i wzmocnienie kości, a także na poziom cukru we krwi.

Obecnie dostępne są preparaty testosteronu w postaci domięśniowej, podskórnej, doustnej lub w formie plastrów. Są bezpieczne i skuteczne. Wybór preparatu powinno się skonsultować z lekarzem przy uwzględnieniu wszystkich cech wybranej formy leku, takich jak: wygoda stosowania, cena i skuteczność drogi podawania.

Polecamy: Badania hormonalne

Terapia testosteronem

Wyrównanie braków w stężeniu tego hormonu jest celem takiej terapii. Często spotykaną interpretacją terapii testosteronowej jest rozumienie jej jako terapii odmładzającej. Należy pamiętać, że ma ona znormalizować stan mężczyzny i jednocześnie przywrócić funkcje seksualne.

Leczenie testosteronem wymaga szczególnego monitorowania stanu zdrowia. Dotyczy to szczególnie oceny stanu gruczołu krokowego, układu krwiotwórczego, gospodarki lipidowej i hormonalnej oraz badania układu kostnego. Mężczyzna w wieku dojrzałym poddany takiej terapii ma duże szanse na niezaburzone korzystanie w pełni z życia.

Czytaj również: Łagodny rozrost gruczołu krokowego

  

Autor: dr n. med. Leszek Bergier, Członek Polskiego Towarzystwa Andrologicznego

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA